Plazma Kesim Teknolojisi

Plazma Kesim Teknolojisi ; Basınçlı havayı iyonize edebilen ve böylece plazma haline getiren doğru akım güç kaynağı, iletken malzemelerde kesme işlemini gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda plazma kesim nedir? sorusuna da yanıt verilmiş olmaktadır. Plazma kesme işlemlerinin gerçekleşebilmesi için uygun şekillerde torç, sürekli sabit basınçtaki hava ve güç kaynağı gerekmektedir. Tüm iletken metallere uygulanabilen plazma kesme işlemleri, teknolojik gelişmeleri de takip ederek kesme işlemi ile beraber oluk açma işlemini de başarı ile yerine getirmektedir. Rekabetçi koşullar eskinden bu yana devam etmektedir. Günümüzde de süren bu koşullar, üreticilerin imalat maliyetini en aza indirmelerini zorunlu hale getirmektedir.

Plazma kesme işleminde maliyeti diğerlerine göre en çok etkileyen unsurlar üretimin kalitesi, üretimin hızı, üretimdeki işçilik giderleri, verilen firelerin maliyeti, ürünlerin yeniden işlenme maliyeti, kesme gaz tutarları ve her durumda ihtiyaç duyulan kesme memeleridir. Plazma kesme sistemlerinin sağlamış olduğu bazı avantajlar vardır. Bu avantajlar da neden plazma kesme sisteminin tercih edilmesi gerektiği sorusunun bir yanıtıdır.

 KAZANILAN AVANTAJLAR

 Üretkenlik Avantajı

Plazma kesme sistemlerinin kesim hızlarının yüksek olması, daha kısa sürede daha fazla üretim elde edilmesini sağlamaktadır. Geleneksel yöntemlerin kesme hızı ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir hıza sahip olan plazma kesme sistemleri, bu özelliği ile işçi maliyetlerini de düşürmektedir. Çünkü az işçi ile çok üretim yapılmasını sağlamaktadır.

Üstün teknolojik yöntemler ile sunulan plazma kesme sistemleri, en iyi kesim kalitesini sunar. Bu özelliği ile de ek iş çıkarmaz ve işlerin daha pratik yapılmasını sağlar. Kesme işlemlerinde yapılan malzememin önceden ısıtılması işlemi, plazma kesme sistemlerinde yoktur. Tetiğe basılarak direkt işleme başlanabilmektedir. Bu da gaz sarfiyatı ve işçilik sürelerinden tasarruf edilmesine olanak tanır.

 Kullanım Kolaylığı Avantajı

Portatif olan güç kaynaklarına sahip olması nedeni ile her yerde kesim yapılabilen plazma kesme sistemleri ile üretimlerin kolay taşınması sağlanmaktadır. Üretimler birçok alanda aynı kalite ile kullanılabilmektedir.

 Kullanım Alanı Avantajı

Her türlü metallerde üstün kesim kalitesi ile kullanılabilen plazma kesim sistemleri, fire vermeden ve uzmanlık gerektirmeden işlemlerin yapılabilmesini sağlamaktadır.

 İşletme Maliyet Avantajları

Yüksek bir verimliliğe sahip olan plazma kesme sistemleri, düşük malzeme maliyeti sayesinde, düşük miktarlar ile daha fazla üretim yapılabilmesini sağlamaktadır. Kesimin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan patlayıcı ya da yanıcı gazlara plazma kesme sistemlerinde ihtiyaç yoktur. Bu da bu gazlara verilecek olan maliyetten kar etmeyi sağlamaktadır. Oksijen ile yapılan kesimle karşılaştırıldığında daha uzun süre kesim yapabilme garantisi vermektedir.

 

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>