Abkant Büküm Nedir?

Birbirinden çeşitli ve insan gücü ile şekillendirilmesi mümkün olmayan tablaların şekillendirmesi konusunda büküm makinaları öne çıkar ve neticede abkant büküm nedir sorusu dikkatleri çeker. Saç malzemelerinin şekillendirilmesini sağlayarak ihtiyaçları milimetrik hesaplarla sağlayan işlemlere abkant büküm denir.

Bu işlemlerin yapıldığı makinalar farklı tonajlara ve farklı modellere sahip çeşitlilik gösteren işlevsel mekanizmalardır. Bu mekanizmada yer alan bölümler üst kalıp, alt kalıp, numarik kontrol ünitesi ve hidrolik eksenler olup üst kalıp erkek kalıp alt kalıp ise dişi kalıp olarak adlandırılır. Erkek kalıp dişi kalıba baskı yaparak saçı bükerek istenilen şekillerin ortay çıkmasını sağlar. Dişi kalıp ve erkek kalıplar V şekline sahiptir.

Abkant Büküm Nasıl Yapılır?

Abkant büküm işlemleri bilgisayarlı ortamlarda gerçekleşir. Bilgisayara girilen veriler doğrultusunda CNC abkantta büküm işlemleri gerçekleşir. Bilgisayara girilen veriler ise şunlardır: dosya adı, bükülmesi gerekekn malzemenin cinsi, kalıp bilgileri, büküm ölçüsü, bükülecek malzeme kalınlığı, parça adedi, büküm hızı, büküm açısı, varsa özel parametreler, varsa aynı büküm ölçüsünden sayılar ve programda yer alan diğer özellikler.

CNC Kullanma Talimatı

Lazerli gerek kesim gerekse büküm işlerini gerçekleştiren operatörlerin her daim dikkatli olmaları esas alınır. CNC kullanma talimatında her daim dikkat prensibi kapsamında işlerin yürütülmesi gerekir. Aksi ahlde el sıkışması, boyun sıkışması ve diğer tehlike arz eden durumlar meydana gelebilir. Bu konuda firmalar operatörlerin zarar görmemesi için daimi uyarılarda bulunurlar. Dikkatle yapılan işler öncelikle operatörlerin zarar görmemesini ardından teslim edilmesi gerekekn işlerin doğru bir şekilde yapıldığını göserir.

CNC Abkant Tezgahı

Tezgahların avantajları birden fazla özellikler içerir. Buna göre CNC abkant tezgahlarının avantajlarına şöyle değinilebilir: çok sayıda bükümü aynı anda yapabilme performansına sahiptir, kullanışlı ve emniyetli yapıları, büküm hızları ayarlanabilir, ölçülerin makine kontrol paneline girilebilmesi, otomatik ve hızlı bir şekilde dayama ayarlamasının yapılabilmesi, makine kontrol sistemi ve büküm yapılacak olan parçaya göre dosya düzenlemesi yapılabilir, büküm ölçüsü sırası gibi içeriklerin saklanabilir olması.

CNC Abkant Bükümü Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Ortalı bükme işlemi yapılamlıdır. Yani iş parçaları makinanın her iki tarafına da eşit uzaklık tutulmalıdır. İş parçasının makinaların arka dayamasına dayanması gerekir. Bu özelliğe dikkat edilmemesi halinde istenilen ölçülerde sonuçların alınamayacağı söz konusu olabilir. Bükme hızının ayarlanması esnasında büyük parçaların şekillendirilmesi halinde hızın düşük tutulması önem kazanır. Alt ve üst tabaka arasına kesinlikle el, kol ve vücudun diğer uzuvları uzatılmamalıdır.

İstenen şeklin elde edilebilmesi için iş parçalarının nasıl tutulması gerektiğine özen gösterilmelidir. Bilhassa kısa parçalarda üst kısma parmakların gelmemesi abkant bükme makinalarının yaralanmalara neden olmamasını sağlayan dikkat edilmesi gerekli önemli unsurlardandır. Dikkatli CNC kullanımı sağlığın zarar görmemesinin yanında işlerinde aksamamasını sağlar.

Abkant Bükümü Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Teklif Almak İçin Bize Ulaşın.

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>